Lekcje tolerancji

Lekcje tolerancji w Gimnazjum nr 2 w Lublińcu rok szkolny 2013/2014

Tolerancja jest bardzo pożądaną cechą i człowiek powinien być do niej przyuczany i przygotowywany na każdym etapie swojego życia.  Wychowanie dzieci na tolerancyjnych ludzi to zadanie należące zarówno do rodziców i pedagogów.

W Gimnazjum nr 2 uczymy tolerancji  m. in. poprzez spotkania z zaproszonymi gośćmi,  dlatego też w dniach  4 i 11 lutego br.  po raz kolejny w naszej szkole gościł p. Tomasz Lesik prezes PZN i p. Grażyna Matuszek wraz ze swoim psem przewodnikiem Scooby.

Zaproszeni goście zaprezentowali uczniom brajlowską maszynę do pisania oraz wiele innych rzeczy przydatnych w ich codziennym życiu. Pan Tomasz opowiedział o sobie. Jak  radzi sobie w życiu codziennym. Dużym zaskoczeniem dla uczniów była prezentacja osiągnięć sportowych w postaci medali   z biegów i maratonów w Polsce i na świecie. Uczniowie przekonali się, że będąc osobą niewidomą można realizować swoją  pasję i  marzenia.

Pani Grażyna opowiedziała o swoim towarzyszu , udzieliła praktycznych rad, jak zachowywać się w stosunku do psa przewodnika. Scooby wzbudził w uczniach uczucie sympatii i podziwu dla pracy jaką potrafi  wykonać dla swojej opiekunki.

Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w „ żywej” lekcji poprzez próbę chodzenia za pomocą białej laski bez użycia wzroku, a także napisania swojego imienia w języku brajla.

Wszyscy obecni chętnie brali udział w zajęciach i jesteśmy przekonani, że była to  dla nich ważna lekcja, dzięki której łatwiej będą porozumiewać się bez barier, strachu i zakłopotania, jakie czasami odczuwamy w kontakcie z osobą niewidomą.

Organizatorki zajęć:  Marlena Dudek – Piskorz i Jolanta Szuba

Opracowane na podstawie: http://www.gim2.lubliniec.pl/WOLONTARIAT/galeria13_14.htm

 

 Noc dla tolerancji i akceptacji, rok szkolny 2014/15

Misja II – to moc wrażeń, emocji i refleksji. Wolontariusze Gimnazjum nr 2 przygotowali wieczór, który na długo zostanie w pamięci uczestników.

Na początku przedstawiona była prezentacja z krótkim wykładem dotycząca mowy nienawiści i dyskryminacji.

Potem wszyscy obecni mogli wziąć udział w grze szkolnej, a łatwo nie było. Na pięciu przygotowanych punktach trzeba było zmierzyć się z różnymi zadaniami tj. krzyżówka, wiązanie węzła przyjaźni, odszukiwanie wyrazów bez użycia wzroku zapisanych brailem, znajomość organizacji działających na rzecz antydyskryminacji czy malowanie plakatu. Najwięcej trudności sprawiał oczywiście brail i pytania dotyczące osób niewidomych, które przygotował p. Tomek Lesik prezes koła PZN w Lublińcu.

Uczestnicy chętnie brali udział w każdym zadaniu i z wielkim zainteresowaniem słuchali pana Tomka, który wyjaśniał jak pomagać osobom niewidomym. Po przejściu wszystkich etapów karta z liczbą punktów trafiła do organizatorów akcji, a pozostali uczestnicy udali się na projekcję filmu.

Na zakończenie rozdano nagrody na pierwsze trzy miejsca i każdemu uczestnikowi słodki upominek.

Misja II, w grze Polichrom zakończona sukcesem, z całego jej przebiegu kręcony był film przez wolontariuszy z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach, na który z niecierpliwością czekamy.

Tymczasem gramy dalej i czekamy na kolejne wyzwania i Misję III.

Opracowane na podstawie: http://www.gim2.lubliniec.pl/WOLONTARIAT/galeria14_15.htm

 

 

Created by Alex Volkov